כניסה למערכת ספרו את הסיפור שלכם

כיף לספור ציפורים

story image

הפעילות מתבצעת במסגרת שיעורי מדעים. רוב המורים מקדישים לה בין 4 ל- 12 שיעורים, בהם מתבצעת הכנה, פעילות הספירה בחצר הדיווח וסיכום. כל בי"ס שהשתתף מקבל תעודת הוקרה.

עקרונות הפעלה

עקרונות הפעלה מתארים דרכים שונות לגשר בין תיאוריות על למידה והוראה לבין דרכי יישום אפשריות

שילוב לומדים בהוראת עמיתים

הצגת רעיונות מדעיים בהקשרים רלוונטיים ללומד

חשיפת לומדים לרוחב היריעה של השיטה המדעית

גישור בין למידה בכיתה ומחוצה לה

גישור בין חקר מדעי וחקר נתונים

למדו עוד על עקרונות ההפעלה

"ספירת הציפורים בחצר", הינה מיזם מדע אזרחי הפועל בישראל החל משנת 2006 ומטרתו לעקוב אחרי שינוי אוכלוסיית הציפורים למען שמירתן. 

מפעל זה הוא יוזמה של 'המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר ובגינה' ומזה מספר שנים שותפה גם 'החברה להגנת הטבע' בארגונו. החוקרות שלומית ליפשיץ (מהמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר) וד"ר נירית לביא אלון (רכזת 'מדע אזרחי' בחברה להגנת הטבע) מנהלות את הספירה. הייעוץ המדעי ניתן על ידי פרופסור אסף שוורץ מהטכניון.

נתונים שנאספים במהלך הספירה מסייעים למומחים לבנות בסיס נתונים רב שנתי המכיל את הרכב ומספר מיני ציפורי הבר המצויים בקרבת ביתנו, ולאפיין מגמות ושינויים שהתחוללו במהלך השנים. המידע שמתקבל הוא בעל ערך למדענים, לצפרים, למקבלי החלטות, לחובבי טבע ולכלל הציבור.

מדובר בפעילות מהנה הניתנת לביצוע במסגרת תכניות לימוד שונות במדעים, לגילאים שונים ולרמות לימוד שונות. הספירה מתקיימת מדי שנה בחודש ינואר.

מורים המעוניינים לקחת חלק בפרויקט יוכלו להקדיש לפעילות בין 4 ל- 12 שיעורים, בהם ניתן להתכונן לספירה בחצר, ללמוד על מיני הציפורים וכן ללמוד על שיטת הדיווח באפליקציה ייעודית, e-Bird. כל מוסד חינוכי שמשתתף מקבל תעודת הוקרה.

מדובר בלמידה אותנטית ומשמעותית המתבצעת מחוץ לכיתה במהלכה התלמידים פעילים ועצמאיים.

מורים שהתנסו בפעילות הדגישו את החוויה וההתלהבות של התלמידים ושלהם מהתצפית, מהכרת הציפורים, מהספירה והדיווח.  הם ציינו כי אין לחשוש מחוסר הידע והיכולת לזהות את הציפורים, שכן, ניתן ללמוד יחד עם התלמידים,  להיעזר ברכזי התכנית ובחומרים הרבים שניתן למצוא באתר התכנית והמסייעים גם בזיהוי ציפורים.

מדובר בהזדמנות  נהדרת ללמוד על חשיבות שמירת הטבע.
פרוייקט

ספירת הציפורים הגדולה

open project
user avatar

סילביה ספושיניק

היתי שמחה לדעת עוד! זה פרוייקט שמתאים לבית הספר בו אני עובדת.

14/11/2020 09:46:22

user avatar

סילביה ספושיניק

עם מי צריך לשוחח כדי להיות גם חלק מהפרוייקט?

14/11/2020 09:47:15

user avatar

שלומית ליפשיץ

סילביה את מוזמנת לכתוב מייל shlomitlif@gmail.com או להתקשר 0547689948.. שלומית

15/11/2020 21:57:55