כניסה למערכת ספרו את הסיפור שלכם

חזירי הבר מגיעים ליריד המדעי במחוז חיפה

story image

תלמידי  העתודה המדעית טכנולוגית בלאו-בק הצטיינו בהצגת עבודת חקר ביריד המדעי. נושא העבודה: השפעת עוצמת הגשם על נוכחות חזירי הבר בשתי שכונות שונות בחיפה.

עקרונות הפעלה

עקרונות הפעלה מתארים דרכים שונות לגשר בין תיאוריות על למידה והוראה לבין דרכי יישום אפשריות

תמיכה בייצוג וארגון ידע של לומדים

גישור בין למידה בכיתה ומחוצה לה

גישור בין חקר מדעי וחקר נתונים

גישור בין המרחב הפיזי לוירטואלי

למדו עוד על עקרונות ההפעלה

בשנת הלימודים תש"ף, תלמידים מחט"ב ליאו בק בחיפה השתתפו בחקר מדע אזרחי הכולל תצפיות, איסוף ועיבוד נתונים, ושימוש באפליקציות מתקדמות בחקר חיות הבר. החקר התקיים בהנחיית המכון הביולוגי בית פנחס.

עבודת החקר שבוצעה ע"י שלושה מתלמידי העתודה המדעית-טכנולוגית, הצטיינה ביריד החקר המדעי שהתקיים במחוז. התלמידים בדקו כיצד עוצמת הגשמים משפיעה על נוכחות חזירי הבר בשכונה. נבדק ההבדל בין שתי שכונות בעלות טבע עירוני נרחב: ורדיה, שוכנת על הרכס המזרחי של הר הכרמל וכרמל צרפתי השוכנת על הרכס הצפון מערבי של הכרמל. הגורם הנבדק הינו פעילות חזירי הבר - נוכחותם או סימנים כגון: עקבות, לעוסיות (מזון אשר חזירי הבר לעסו וירקו), נבירות/חפירות באדמה, צואה ופחי אשפה הפוכים. בעבודה המסכמת נעזרו התלמידים בתצפיות אשר נאספו באמצעות היישומון של החברה להגנת הטבע "ראיתי חזיר" ובתצפיות של תלמידי הכיתה שנאספו במאגר נתונים מקוון. בעזרת הליך מיון נתונים התלמידים בודדו את אלו החשובים. 

מובילת הפרויקט: צביה עבאדי, המכון הביולוגי, חיפה.

פרוייקט

טבע עירוני

open project
user avatar

יהודית המרשלג

האם היה ידע מוקדם על משקעים?

15/12/2020 16:16:38

user avatar

יעל קלי

(שאלה מאת חיים גבע האספיל: האם היה ידע מוקדם לגבי הבדל בין כמות המשקעים או כמות החזירים ורק נבדק המתאם בין שני המדדים, או שהשאלה עלתה בהתבסס על הבדלים בכמות החזירים/כמות המשקעים

15/12/2020 16:18:56

user avatar

יהודית המרשלג

כמה זמן אורכת הפעילות והאם מתכוונים לחזור עליה בעונה נוספת

15/12/2020 16:25:00