כניסה למערכת ספרו את הסיפור שלכם

גז הראדון - במעבדה

story image

כשהמידע שאוספים התלמידים מגיע לחוקרת במעבדה

עקרונות הפעלה

עקרונות הפעלה מתארים דרכים שונות לגשר בין תיאוריות על למידה והוראה לבין דרכי יישום אפשריות

שילוב דרכי אינטרקציה וסוגי מדיה מגוונים

הצגת רעיונות מדעיים בהקשרים רלוונטיים ללומד

עיסוק בתכנים מורכבים

חשיפת לומדים לרוחב היריעה של השיטה המדעית

גישור בין למידה בכיתה ומחוצה לה

גישור בין חקר מדעי וחקר נתונים

גישור בין תלמידים, מורים ומדענים

גישור בין למידה בבית הספר והקהילה

למדו עוד על עקרונות ההפעלה

שמי טטיאנה. אני משתתפת במחקר שמטרתו לקבוע את אי הוודאות הזמנית של ריכוז הראדון, תוך התחשבות בשיעורי הראדון ומידת האיוורור בבניין. המחקר מרובה משימות. המשימה העיקרית והמורכבת ביותר היא למצוא מבנים בעלי רמת ראדון גבוהה בישראל. כל אזרח שמעוניין לבדוק את רמת הראדון בביתו יכול להשתתף במחקר. 

נראה שמעורבות תלמידי בית ספר במדידת הראדון בביתם היא אמצעי יעיל, מכיוון שבתי המגורים עונים על שני התנאים של הסקר: 1. עקרונות דגימה אקראית ו- 2. התפלגות המדידות פורפוציונלית לצפיפות האוכלוסיה. 

בנוסף, תלמידי חטיבת הביניים והתיכון מסוגלים לערוך את התהליך הכרוך בתיעוד תנאי המדידה והחשיפה הפאסיבית (המדידה), באמצעות האפליקציה שבטלפון הנייד והחיישן הפשוט (לקריאת קוד QR), ויכולים להפיק תועלת מהתהליך. יתרה מזאת, השתתפות תלמידי בית ספר בתהליך שולבה בתכניות לימוד ומספקת הזדמנויות חדשות ללמידה, תוך חשיפת הציבור ל"בעיית הראדון". 

סקר הראדון בישראל נעשה בגישת המדע האזרחי לאיסוף הנתונים, על פיה הציבור, ובמקרה הזה תלמידי בית ספר, עוזרים למדענים מהטכניון במחקרם. הדבר מתאפשר הודות להשתתפות הפעילה של צוות מרכז TCSS מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה.

 

.

פרוייקט

הראדון

open project